КРИБ иска законодателни промени за рекетирането на големия бизнес

"Необходимо е законодателство, което да сложи край на опитите да се решават вътрешнофинансови проблеми във фирми с рекет на големия бизнес. Искаме законодателят да си свърши работата".

Това заяви изпълнителният директор на КРИБ Евгений Иванов пред NOVA по повод атаката срещу НАП.

"Искаме законодателство, което да накара този тип престъпници много да се замислят дали да посегнат на големия бизнес", добави той.

По думите му проблемът с рекета на фирми е много голям.

"Ние го наричаме "Наглите 2". В първия случай отново наши членове бяха мишена. Методите са горе-долу близки, но голямата разлика е в мащаба и засегнатите. Едно е семейството на бизнесмен и неговия личен бизнес, друго е голяма финансова институция. За съжаление, ние се мъчим заедно да се опазим, но в конкретния случай с "ТАД Груп" вече е наболял проблемът", обясни шефът на КРИБ.

Според Иванов сега прокуратурата си свърши работата, но ще има следващ случай. Той е на мнение, че трябва да има законодателство, което да сложи край на опитите да се решават вътрешнофирмени финансови проблеми с рекет.

Евгений Иванов е категоричен, че атаки срещу финансовите институции у нас влошават имиджа на страната ни.

"България е на прага да влезе в ERM II. Има хора, които не желаят това да се случи и затова трябва да сме изключително внимателни в предоставянето на публична информация", допълни той.

Той сподели, че работният му компютър е бил хакнат. По думите му това е терор. 

Иванов посочи още, че членовете на КРИБ продължават да работят върху подобряването на системите си за киберсигурност.

"Търсим механизъм, който, докато бъде изработено съответното законодателство, да е най-бързият път до компетентните органи, така че да си решаваме въпросите, преди да гръмне една или друга институция", поясни Иванов.

Той разясни, че в конфедерацията членуват и много от големите банки у нас. По думите му те вече са предприели драконовски мерки за сигурност.

"Ролята на КРИБ е в рамките на нашата организация да набележим действия, на първо време една опълченска съпротива, докато бъде намерено законодателно решение. Ние ще говорим с нашите членове да инвестират в киберсигурност", обясни Иванов.

Източник: http://nova.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини