Секретната военна мини-совалка кацна след рекордни 780 дни в орбита (видео)

След рекордна двугодишна мисия секретният "космически самолет" на американските военновъздушни сили се завърна на земята

Космическият дрон X-37B е кацнал в космическия център Кенеди в щата Флорида в неделя сутринта, съобщиха военновъздушните сили. Те не съобщават какво е правил самолетът, докато е обикалял около земята от 2017 г. насам.  Но мисията е изпълнила успешно поставените цели. На борда на самолета е имало материали за експерименти на Изследователската лаборатория на военновъздушните сили.

Всеки от полетите секретния самолет е нов рекорд за продължителност на мисията на тестово превозно космическо средство за многократна употреба. Току-що приключилата не е изключение: петата  мисия е продължила 780 дни, което е нов рекорд на секретния суборбитален самолет.

X-37B изглежда като космическа совалка, но размерът му всъщност е една четвърт от този на совалките. Много малко данни за него са публично публикувани, и то след като любители астрономи го проследиха и установиха някои характеристики на орбитата му.

Секретният военен X-37B (OTV) бе изведен в орбита за неговата пета мисия (OTV-5) от ракетата Falcon 9, изстреляна на 7 септември 2017 г  от космическия център Кенеди на НАСА във Флорида. За тази мисия, както и за предишните четири нищо не се знае, освен тяхната продължителност.

Суборбиталният разузнавателен самолет Boeing X-37 (X-37B Orbital Test Vehicle или OTV) е автономен, без хора на борда. Програмата X-37B е започната от НАСА през 1999 г., но през 2004 г. е прехвърлена към военните. Всякакви подробности, включително разходите, са класифицирани.

Космическият безпилотник е с дължина 8,83 метра (4 пъти по-малко от Space Shuttle), размах на крилата 4,6 метра. Проектиран е да се изстрелва (с ракетата носител Atlas 5 в първите 4 мисии), да лети на височина до 700 км и да се приземява като самолет. Има данни, че маневреният двигател на X-37B работи с хидразин и азотен тетраоксид и че термичната защита е различен вид от тази на космическите совалки на НАСА. Орбиталните параметри не са официално оповестени, но по наблюдения на любители астрономи мини-совалката е в орбита на относително неголяма височина. 

Продължителността на първите три мисии е отразена в публичните регистри - 224 дни, 469 дни, и 674 дни. При предишната си завършена мисия, която приключи в началото на май 2017 год., X-37B остана в орбита почти две години, над 700 денонощия. Сегашната пета мисия надмина всички по продължителност

Следващата, шеста мисия на X-37B е планирана за 2020 година, като изстрелването ще бъде отново от Кейп Канаверал. 

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини