Сряда, 19 август 2026 | Асеновград 26°
Асеновград България Светът Обяви Видео eTV

Убийците на Немцов вероятно са от южните региони на Русия

Шефът на руската Федерална служба за сигурност Александър Бортников за пръв път заяви, че следствието има вече конкретни заподозрени в убийството на руския опозиционер Борис Немцов, застрелян на 27 февруари в Москва. Но уточни, че засега те се разглеждат "като версия", пише "РБК дейли".

Според източници на вестника от тайните служби следствието работи най-вече по автомобила "ЗАЗ Шанс", с който изглежда е избягал убиецът на Немцов. Колата е намерена, установен е и първоначалният й собственик. Сега се проучват всички, имали достъп до автомобила.

Следствено-оперативният екип включва над 100 души - и хора от териториални структури на силовите ведомства, и служители от централните апарати на Федералната служба за сигурност, МВР и Следствения комитет на Русия. Анализират се голям брой видеозаписи и данни на мобилни оператори.

"От кадрите вече може да се съди, че тези хора (предполагаемите убийци, бел. на изданието) най-вероятно са родом от южните региони на Русия", е заявил в сряда източник на телевизия РЕН ТВ.

Сред клиповете, свързани с престъплението, всекидневникът откроява каченото вчера за пръв път в интернет видеообръщение на хора, поемащи отговорността за убийството на Немцов.

Виждат се застанали неподвижно трима младежи с оръжие в ръце, с маски тип балаклава и дрехи с неонацистки символи. Глас зад кадър заявява, че това са бойци от отряд "Русич", включващ руски националисти от сепаратистки Донбас в Източна Украйна – те убили опозиционния политик заради неговата "антируска дейност".

Вестникът обаче посочва, че сайтове, близки до руските националисти, участвали в украинския конфликт на страната на отцепниците, бързо определили видеозаписа като провокация.

По-рано събеседници на "РБК дейли" от правоохранителните органи посочваха като основна версията, че в убийството на Немцов са замесени националисти, напомня вестникът.

Той обръща внимание, че следственият екип се оглавява от генерал Игор Краснов, прочут с работата си по нашумели дела срещу руски националисти, включително за покушението срещу бившия руски вицепремиер Анатолий Чубайс през 2005 г. и убийството на адвоката Станислав Маркелов и журналистката Анастасия Бабурина през 2009 г. в центъра на Москва.


Сподели

Реклама — Зона 16 (728x90)

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 3 (728x90)