Понеделник, 24 август 2026 | Асеновград Облачно 34°

Димитровградчани почетоха Капитан Петко войвода в Рим

1 2
×

Група димитровградчани, живеещи в Рим почетоха 116 -ата годишнината от гибелта на Капитан Петко Войвода. Видният борец за свободата на България умира на 7 февруари 1900 г. в старите подземия на Римската кула край Варна на 55-годишна възраст.

Димитровградчани поднесоха цветя на бюст паметника на Капитан Петко Войвода, намиращ се на хълма на славата Джаниколо в италианската столица. Това е едно от местата, където се чувстваме като у дома, разказа димитровградчанката Веска Георгиева. Не скри, че преживяването е било много емоционално за всички българи, дошли на мястото в студения февруарски ден.

Паметникът на Капитан Петко в Рим бе открит през декември 2004 година от тогавашния министър на външните работи Соломон Паси. Склулпурната творба е дело на проф. Валентин Старчев. Паметникът е издигнат в знак на общата борба на Капитан Петко войвода и Гарибалди за освобождението и обединението на Европа.

Dimitrovgrad.bgvesti.net

Сподели

Коментари в сайта (0)

Все още няма коментари. Бъди първият!

Вход
Реклама — Зона 16 (728x90)
Реклама — Зона 3 (728x90)