Плевнелиев сезира Конституционния съд за референдума на Слави

Президентът Росен Плевнелиев отправи искане до Конституционния съд да се произнесе за съответствие с Конституцията относно Решението на Народното събрание от 12 май 2016 г. за произвеждане на национален референдум по отношение на три от въпросите, съобщиха от пресцентъра на Президентството. Става дума за въпросите, касаещи:

1. Да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите

2. Броят на народните представители да бъде намален на 120

3. Директорите на областните дирекции на МВР и началниците на районните управления да се избират с мажоритарна избирателна система с абсолютно мнозинство в два тура

Ето какво се казва още в прессъобщението от Президенството:

"Конституцията предвижда, че цялата държавна власт произтича от народа и се осъществява от него непосредствено (пряка демокрация) и чрез органите, предвидени в Конституцията (представителна демокрация). Тези форми взаимно се допълват. Държавният глава винаги е подкрепял активното гражданско общество и е застъпвал разбирането, че провеждането на референдуми по важни и принципни въпроси ще засили доверието на гражданите в политическата система и институциите. Този най-мощен инструмент на пряката демокрация може да направи политическата среда в страната по-устойчива и стабилна. Това обаче не може да бъде постигнато, ако пряката и представителната демокрация не се реализират при зачитане на конституционните принципи, какъвто безспорно е принципът за върховенство на правото. „Принципът за върховенството на правото, който е един от трите стълба на Съвета на Европа заедно с демокрацията и правата на човека, се прилага към референдумите така, както към всяка друга област. Принципът за суверенитета на народа позволява на последния да взема решения единствено съобразно закона.“ (Кодекса на добрите практики за референдуми на Европейската комисия за демокрация чрез право).

В стремежа си да създаде стабилна държава с устойчиви и работещи институции Седмото Велико народно събрание определя, че нова Конституция, както и най-важните промени в действащата, могат да бъдат приемани от Велико народно събрание. Според президента не бива да се допуска заобикаляне на този текст от Конституцията чрез възможността всяко едно народно събрание, с обикновено мнозинство, да приема решения за допитване на народа по въпроси, които се отнасят към формата на държавно устройство и управление.

Според президента изключително рядкото използване на пряката демокрация в годините на прехода представлява огромен дефицит в демократичното развитие на България. Държавният глава счита, че допитванията до народа тепърва ще изиграят своята значима роля за укрепване на демокрацията.

Президентът вярва, че е изключително важно този инструмент да се развива въз основа на ясни правила – по кои въпроси може да питаме народа и по кои не. В противен случай съществува риск да бъде опорочена пряката демокрация и гражданите да загубят доверие в нея. Начинът да се предотврати това е произнасянето на Конституционния съд като орган, призван да гарантира върховенството на Конституцията."

Припомняме, че Плевнелиев се закани да сезира съда, още когато референдумът бе гласуван в парламента. "Притеснен съм - референдумът е ядреното оръжие на демокрацията. Затова е важно кой го използва. Притеснен съм, че референдумите могат да попаднат в ръцете на популисти. Притеснен съм от това, че се дава зелена светлина в Народното събрание по въпроси, по които имаме съмнение за противоконституционност", каза тогава Плевнелиев.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини