Учениците у нас са намалили секса заради високия си интерес към социалните мрежи и компютърните игри. Те вече карат с един партньор по цяла година. Това става ясно от изследване, включено в приетата от правителството Национална здравна стратегия.
Виртуалността в секса обзема вече не само учениците, но и мъжете и жените тя започва да пристрастява хората.
"Това се отразява пагубно на нацията ни. Някой трябва да ражда деца в тази страна, коментира проблема пред "Монитор" водещият сексолог и психиатър д-р Илия Врабчев.
Той посочва, че интимните отношения във възрастта 15-19 г., дори да не се стигне до секс, са от изключително значение за по-нататъшния интимен живот.
Затова според него те трябва да се изживяват реално, а не виртуално.
"Ако това не се случи, младите хора няма да се развият като пълноценни личности", твърди той.
Изследването обаче отчита и положителни тенденции. От 25,2 на 20,9 на сто е паднал броят само за година на младежите, които са си лягали с повече от един партньор. Все по-малко са тийнейджърите, които скачат в леглото с момче или момиче, с което току-що са се запознали.
Понижил се е и процентът на младите хора във възрастовата група до 24 г., които са правили секс на възраст под 15 г. За година те са намалели от 9,9 на 8,3%.
Изследването сочи още, че през последните години има положителна промяна в рисковото сексуално поведение на младите хора.
Нараства и употребата на презервативи при първи полов акт, както и при секс със случаен партньор.
22,9% от българите между 15-24 г. заявяват, че са информирани за полово предаваните болести и знаят как да се предпазват. Година по-рано те са били 19,2 на сто.