Българските евродепутати, наред с останалите им колеги в Брюксел, ще получават по-тлъсти бонуси в размер на близо 23 000 евро на месец, които да харчат за сътрудници. Представителите в ЕП вече са си стиснали ръцете за увеличение на допълнителните пари с около 1500 евро съобщи британският "Файненшъл таймс".
Това ще е първият ръст на средствата за помощници от 2011 година насам, когато парите бяха вдигнати до почти 21 500 евро, припомня изданието. С новото увеличение, сътрудниците на всички 751 членове на ЕП ще струват на европейските данъкоплатци над 206 млн. евро на година.
Идеята е по-голямата сума да започне да се изплаща от следващата година, като окончателното решение по въпроса предстои. Основните различия обаче вече били изгладени и ръстът от 1500 евро се оказал консенсусен, съобщава "Монитор".
Едни от най-гласовитите поддръжници на това предложение били германските представители в ЕП, които иначе са в челните редици при призивите към националните правителства за икономии, посочва британският вестник. Групата на ЕНП пък искала дори още по-голямо увеличение, левите предлагали по-нисък ръст, а зелените настоявали средствата въобще да не се пипат.
Правилата в ЕП позволяват на евродепутатите да имат до трима асистенти, командировани в Брюксел, и още неограничен брой сътрудници в страната си.
Това позволява на членове на ЕП от Източна Европа, където заплатите са доста по-ниски, да наемат дузина помощници в страната си, отбелязва "Файненшъл таймс". Такъв е масовият случай и с нашите представители в Брюксел.
Сред най-фрапантните примери са тези с Николай Бареков и Ангел Джамбазки, които освен тримата асистенти в ЕП, имат и по 11 допълнителни, които организират работата им от България. Някои от евродепутатите ни обаче са съвестни и не разхищават. Филиз Хюсменова и Искра Михайлова от ДПС, както и Момчил Неков от БСП имат по двама акредитирани асистенти в ЕП и само по един у нас. Андрей Новаков от ГЕРБ пък изобщо няма помощници в България.
Като част от договорката за ръст на парите за сътрудници обаче в бюджетната комисия на ЕП очаквали, че ще се затегне контролът върху бройката на наетите в съответната страна хора, пише още британският вестник. Освен това за тях нямало лимит на заплащането, докато за асистентите в Брюксел таванът бил 7000 евро на месец.
В последните седмици средствата за сътрудници в ЕП са под прицела на европейската служба за борба с измамите ОЛАФ, която проверява назначенията от крайнодесния френски Национален фронт на Марин Льо Пен.
Председателят на ЕП Мартин Шулц сигнализира, че фронтът, който се бори за разтурване на еврозоната и на ЕС, издържал свои партийни структури във Франция с част от парите за местни асистенти на 23-мата си евродепутати. В отговор пък Марин Льо Пен заплаши Шулц със съд.