“Заради интереса на Алексей Петров и заради невъзможността на Бойко Борисов да се откъсне от своята биография, в момента перспективата на България за еврозоната, за която самият ГЕРБ е работила, е поставена под съмнение.” Това заяви съпредседателят на “Демократична България” Христо Иванов в предаването “Лице в лице” по бТВ.
Думите му са по повод бойкота, който ГЕРБ, ДПС, БСП, “Възраждане” и “Български възход” дадоха срещу добавка в Кодекса за застраховането, внесена от служебния кабинет като условие от ЕС за влизане в еврозоната, проваляйки на два пъти гледането му в парламентарната икономическа комисия. Става дума за допълнителни гаранции за разплащанията по застраховка “гражданска отговорност” в чужбина - т.нар. Зелена карта. ГЕРБ излязоха с аргумента, че това ще оскъпи застраховките Гражданска отговорност.
“Това са измислени страхове, които се правят от хора, които не искат на този пазар да се вкара европейска регулация. И тези хора си имат имена. Един от тях е Алексей Петров”, каза лидерът на парламентарната група на “Демократична България”, визирайки бизнесмена от “Лев инс”, която е един от крупните играчи на пазара на автомобилни застраховки. И напомни, че двама финансови министри на ГЕРБ - Владислав Горанов и Кирил Ананиев са направили много, за да влезем в чакалнята на еврозоната - ЕРМ-2, за което заслужават похвала.
“Сега изведнъж ГЕРБ се отказват от това. Измененията в Кодекса за застраховане просто казват на Бюрото за Зелена карта у нас да спазва своите собствени вътрешни правила. Аз много ясно слушах на проваленото заседание на икономическа комисия ръководителите на Бюрото, които казаха, че не могат да направят прогноза за покачването на цените на застраховките, защото факторите за тях са твърде много. Това са измислени страхове”, подчерта Иванов. По думите му затова ДБ и ПП трябва да са партиите, които след изборите да налагат политическия дневен ред - иначе ще плащаме данък минало, докато не можем да излъчим едно смело реформаторско управление.
Лидерът на “Да, България” напомни, че е получил мандат от своята формация да води преговори с “Продължаваме промяната” за съвместно участие на изборите и, по думите му, те вървят изненадващо добре.
“Трябва да покажем, че можем да нареждаме пъзела, че можем да подреждаме тази разбридана черга, в която се е превърнала България - хората да видят, че отнякъде започват да се подреждат нещата”, каза Иванов. И добави, че “Демократична България” като коалиция е натрупала добър коалиционен опит и е показала как може да функционира една формация от няколко съставки без скандали и разправии.
Според него, ако има спорни теми в преговорите, те няма да са за листите. “Разликите ни с ПП са идеологически, програмни, стилистични ако щете. Ние залагаме на по-умерено поведение, те са по-енергични. Въпросът е да съвместим тези неща, защото едни хора харесват едно, други - другото”, аргументира се Христо Иванов.
По думите му, целта на съвместното участие на вота на 2 април цели не просто спечелването на първия мандат за управление, а ПП и ДБ отговорно, не разделяйки страната на две, а заставайки в средата като мост между всички легитимни интереси в България, да формират воля и посока за движение напред.
Иванов предупреди, че евентуално управление в следващото Народно събрание между ГЕРБ, ДПС и БСП, които започнаха сближаване в отиващия си парламент, неминуемо ще предизвика обществен отпор. “В трите партии разбират, че това ще е нетърпимо. Но за да сме сигурни, че то няма да се случи, ДБ и ПП трябва да вземем първия мандат”, каза Иванов.
Той отговори отрицателно на въпроса на водещата, дали формацията му няма да плаща “данък Nexo”, защото за всички е станало ясно, че това е една пропагандна акция. “Дадоха допълнителен аргумент ДБ да не получи третия мандат в 48-ото НС, защото имахме такъв шанс. Аз още тогава казах, че става дума за акция за спасяване на редник Гешев. Щяло да стане планетарен скандал - къде е той?”, попита Иванов. И за пореден път декларира, че всяко дарение - а “Да, България” има 3000 дарители,- е декларирано и похарчено за целта си - за кампания. Но призова да се върнем към публичното финансиране на партиите, както е в цяла Европа. “В цяла Европа има адекватно финансиране на партийната дейност - от държавата. А не да се чудиш как да обясниш, че нямаш сестра”, каза Иванов.
Той отчете като достойнство на отиващия си парламент, че днес е успял да осъди жертвите на комунизма и на гладомора в Украйна през 1932-1933 г. “Парламентът постави България на картата на цивилизацията в опитите на руския империализъм за реванш. Поне успяхме да разграничим България от путиновите опити отново да превърне Русия в “затвора на народите”, каза Христо Иванов.