Козунакът - откъде идва сладкият гост на великденската трапеза?

В навечерието на Великден няма човек на земята, който, ако отбелязва празника, да не знае - без яйца и козунак на трапезата не може.

Въпросът кое е дошло първо на света - кокошката или яйцето, все още е отворен, но въпросът откъде е дошъл козунака има отговор. Поне това твърди силистренският етнограф Донка Съботинкова в своята книга "Отколешно време", пише БТА.

Според Съботинова козунакът е пренесен в България от Румъния. Етографът върви по следите на козунака в книгата си "Отколешно време", в която проследява народния празничен календар.

Съботинова пише, че козунакът е пренесен на наша територия вероятно от търговци между 1915-1920 година. Дотогава за Великден са се замесвали обредни хлябове. В различните селища на Силистренска област те се наричат различно - колак, пармак, кравай.

Донка Съботинова смята, че родината на козунака е Полша, където той се прави от 17-и век. Според други източници обаче козунакът се появява за пръв път във Франция, откъдето се пренася в цяла Европа.

Откъдето и обаче да е дошъл козунакът, важно е къде отива. На този въпрос всички знаем отговора - на трапезата. Да ви е сладко, драги читатели на iNews, но не забравяйте - Великден все още не е дошъл, затова запазете малко козунак за утре.

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини