За гражданските патрули трябва да има специален закон

Още 1997 година има промени в Наказателния кодекс – ч.12а, който предвижда какво се случва при задържане на извършил престъпление от граждани. Текстът обаче е много неясен – според юристи неяснотата там е може би най-голяма в целия Наказателен кодекс, твърди бившият евродепутат от „Атака” и сегашен член на „Патриотичния фронт” Димитър Стоянов.

Безизходицата и липсата на държавност правят проблема „граждански арест” много сериозен. Може обаче да последва „челен сблъсък” със закона заради неправомерно действие. Колкото и да е неясен текстът, трябва да има извършване на престъпление. Отделно само ако извършителят оказва съпротива, тръгне да наранява хората, които го задържат, тогава те могат да реагират, но само с адекватна сила, стана ясно в сутрешния блок на Нова телевизия от думите на адвокат Ивета Анадолска.

Трябва да бъде приет специален закон, категоричен е Димитър Стоянов. Още през 2005 година започнах да пиша текст, но подходът трябва да е много сериозен, защото такъв закон засяга и много други закони. Трябва да се уреди как се събират доказателства, какви са условията за създаване на граждански патрули. Ако няма доказателства, няма да има присъда, категоричен е Стоянов.

Чл. 12а беше написан крайно несериозно. Този член се предлага само за полицейско насилие – не намерих нито едно решение, свързано с граждански арест, завърши Анадолска.

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини