19 ноември – Ден, празник на сухопътните войски-ретроспекция и хронология

    На тази дата, в хода на Сръбско-Българската война, наречена „война на българските капитани“, българският воин е показал пред света, че в защита на своето отечество е готов и извършил чудеса от храброст. В тридневните боеве на сливнишката отбранителна позиция, разгромява елитните части на военна групировка след решителен марш-маньовър.

    Сухопътните войски на Република България са най-многочисленият състав на въоръжените сили на Българската армия.

    Тяхната предистория като официално войнско формирование датира от 1877 г. В град Кишинев се основава Българското опълчение за участие в Освободителната война. Дислоцирано в Родината се трансформира в Българска земска войска. На 8 юли 1878 година, в съответствие с решенията на Берлинския договор, в Княжество България се формира Българска войска, а в Източна Румелия-Източнорумелийска милиция. Армията ни е изцяло сухопътна до август 1879 г. , когато се поставят основите на Военния флот. Възприет е принципа на европейските държави и сухопътните войски се развиват на основата на всеобща военна служба.

    На 6 септември 1885 година, частите на Източнорумелийската милиция застават на страната на народа, въстанал за Съединението на България.

    Усъвършенствайки се в количествено и качествено отношение се възприема армейско дивизионно-полковата структура. Създават се и се развиват родове войски.

    Личният състав на Сухопътните войски носи ореола на неувяхващата бойна слава във войните за национално обединение /1912-1913 г. / в Междусъюзническата война /1913 г. / и в Първата световна война /1915-1918 г. /. Сухопътните войски поемат цялата тежест и заслуги за героизма при Лозенград-Бунархисар, щурма и превземането на Одрин, превземането на Тутракан, боевете за освобождението на Македония и Добруджа, Дойранската епопея и др. Изправена срещу обединените 22 нации в Антантата, Българската армия води тежки битки при Дойранското езеро, Завоя на Черна, Червената стена, Каймакчалан, Кемали, Добро поле, където за пореден път нашите полкове проявяват чудеса от храброст.

    През Втората световна война Сухопътните ни войски участват в последния етап. Провеждат пет настъпателни операции: Нишка, Куманово-Странска, Брегалнишко-Струмска, Косовска, Мурска. Провеждат и една отбранителна операция – Дравската.

    Нашата Армия се доказва като непреодолим гарант за териториалната цялост и независимост на Отечеството ни, за справедливост и в защита мира за други нации и народи.

    През 1994 г. страната ни се включва в инициативата Партньорство за мир. През 1995 г. с реформа се налага принципа за изграждане на професионална армия.

    Нашите Сухопътни войски участват в операции по поддържане на мира в Камбоджа, мисии в Ангола, Таджикистан, мисии на ООН в Етиопия, Косово, Босна, Херцеговина, Афганистан и Ирак.

    След 14-годишна дейност, на 29 март 2004 г. Република България става пълноправен член на Северноатлантическия алианс.

    Асоциацията на Сухопътните войски даде пример за единство и на запасното войнство. Работи се активно за подкрепа на Сухопътните войски, българският военен бизнес, военноисторическото наследство, военнопатриотичното възпитание на децата и защита на правата им, защита правата на запасните и резервистите, издават се книги за историята на Сухопътните войски. Учредител и член е на Конфедерацията на обществените организации от сигурността и отбраната с договори за съвместна дейност с над 12 други организации и институции, включително с Командването на Сухопътните войски.

    Към настоящият момент, тревога буди забавянето за придобиването на нови бойни спомагателни машини, техника и осигуряване, с което се изостава от тези позиции при ВВС и ВМС. Малък е и откликът на местните власти по инициативата да се назовават населени места, улици и обекти на заслужилите ни с героични подвизи командири, воини, полкове, дивизии, подразделения.

    Активната дейност на Сухопътните ни войски към настоящето е доказана с резултат при преработването на Плана за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2020 г.

    Слава на Българските сухопътни войски!

    Поклон пред подвига и жертвите им!

    Честит празник!

    Майор о.з. Златко Милков Колачев – Секретар на Областната и Общинска организации на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – град Кърджали.

    Източник: Kardjali.bgvesti.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини