Легализирането на марихуаната ще спести милиарди

Легалното използване на марихуаната за медицински цели би спестило на американския данъкоплатец 13,7 милиарда долара годишно, смятат икономисти.

Прилагането на забраната на марихуаната в момента коства конкретно на американските данъкоплатци милиарди долари годишно и има минимални дори нулеви ползи за икономиката.

От друга страна, легализирането на марихуаната не само ще спести на гражданите милиарди от ненужни такси, но и ще стимулира икономиката с до 100 милиарда долара годишно, твърдят икономисти.

В отворено писмо до президента, конгреса, щатските губернатори и законодатели над 550 икономисти, включително няколко нобелови лауреата, се опитват да привлекат вниманието на властите към доклада на проф. Джефри Майрън, който подчертава потенциалните икономически ползи от декриминализацията на марихуаната.

Озаглавен „Бюджетни заключения от забраната върху марихуаната”, докладът разкрива как легализирането, таксуването и регулирането на продажбата на марихуана ще направи чудеса за ограничаването на инфлацията в бюджета на страната и за осигуряването на нов поток на приходи.

„Заместването на забраната със система за таксуване и регулация би спестило 7,7 милиарда долара годишно от щатски и федерални разходи върху изпълнението на забраната и би осигурило приходи от такси в размер на поне 2,4 милиарда годишно, ако марихуаната се таксува като повечето потребителски стоки”, твърдят икономистите. „Ако обаче марихуаната се таксува като алкохола и тютюна, може да носи приходи от около 6,2 милиарда годишно”.

Цялата петиция можем да бъде видяна на адрес: http://web.archive.org

Над 60 милиона американци вече харчат повече от 110 милиарда долара годишно за марихуана, повечето от които накрая попадат в ръцете на екипите, борещи се с организираната престъпност. Ако марихуаната се легализира, вместо това честните граждани биха я отглеждали и продавали, което би инжектирало нов живот в западащата икономика и би пренасочило милиарди долари в брой от престъпниците към легитимните производители.

Най-малкото този дебат ще накара адвокатите на текущата политика да покажат, че забраната носи ползи, достатъчни да оправдаят цената, която плащат данъкоплатците, добавят икономистите.

Забраната на марихуаната е от полза за някои фармацевтични компании и за... затворите

Ако марихуаната бъде легализирана обаче, лекарствената индустрия и системата на затворите, повечето от които са приватизирани, ще страдат от големи загуби. И това, разбира се, е една от основните причини защо тези страни работят усърдно за смазването на всички усилия за легализирането на марихуаната на национално ниво в САЩ.

Според доклад от 2009 г., публикуван в NowPublic, Щатите хвърлят в затвора най-много хора на глава от населението в сравнение с всички други страни по света. „Войната срещу наркотиците”, която отдавна е набелязала дилърите и потребителите на марихуана, е до голяма степен отговорна за това състояние на нещата.

Според Американското министерство на правосъдието 30 до 40% от всички настоящи случаи на вкарване в затвора са свързани с престъпления, които нямат директна или явна жертва освен извършителя. Категорията на употреба на наркотици съставлява най-голямата част – 31% от всички присъди със затвор произтичат от подобни престъпления.

Ако наркотиците като марихуаната се декриминализират, индустрията на затворите ще изгуби голяма част от работата си – в крайна сметка, кой ще пълни всички тези празни килии в новите частни затвори, никнещи из цялата страна?

Другият основен играч във „войната срещу наркотиците” са големите фармацевтични компании – т.нар. Big Pharma, която също ще изгуби значителна част от бизнеса си, ако марихуаната се легализира.

Марихуаната, в крайна сметка от медицинска гледна точка, е мощно натурално лекарство, което премахва хроничните болки, балансира химията в мозъка, имитира регулаторната система на клетъчната физиология и дори според някои изследвания, би могла да лекува някои видове рак.

Източник: zdrave.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини