Навиците на нещастните хора

Повечето от нас твърдят, че искат да са щастливи — да имаме пълноценен живот, да се наслаждаваме, да изпитваме задоволство и да споделяме любовта и приятелството с други хора и евентуално с други видове като кучета, котки, птици и какво ли още не. Странното обаче е, че някои хора се държат сякаш искат да бъдат нещастни и постигат забележителен успех в това да канят нещастието в живота си, въпреки че извличат малко ползи от него, тъй като да си нещастен не ти помага да си намериш любим/любима и приятели, да получиш по-добра работа, да правиш пари или да ходиш на почивка на интересни места. Защо тогава го правят? Би могло да се каже, че нещастието е форма на изкуство и че задоволството, което хората изглежда получават от него, отразява креативните усилия, които се изискват, за да го култивират. С други думи, когато условията ви за живот са стабилни, мирни и благоприятни — по улиците не бушува гражданска война, няма масов глад, няма епидемии, няма раздразнение вследствие на бедност — да се направиш нещастен си е майсторство само по себе си, което изисква въображение, визия и находчивост, пише World Observer Online. И така, какви са най-добрите и най-доказани техники, ако искате да направите живота си нещастен? Да изключим някои очевидни начини като употреба на наркотици, извършване на престъпления, хазарт и пребиване на съпругата или съседа. Някои по изтънчени стратегии, които няма да накарат никой да повярва, че действат с умисъл, могат да бъдат много ефективни. Трябва обаче да се преструвате, че искате да сте щастливи, както всички, в противен случай хората няма да вземат нещастието ви насериозно. Вижте няколко ефективни стратегии за това как да сте нещастни:

1. Страхувайте се, много се страхувайте от икономически загуби. В трудни икономически времена много хора се страхуват да на изгубят работата си или спестяванията си. Изкуството да объркаш живота си се състои в това да се поддаваш на тези страхове, когато има дори и малък риск реално да понесеш подобни загуби. Концентрирайте се върху този страх, направете го свой приоритет, оплаквайте се постоянно, че някой ден ще остане без пукната пара и се оплаквайте колко много струва всичко, особено ако някой друг го купува. Опитвайте се да създавате разправии за безотговорното, разточително поведение на други хора и изказвайте предположения, че кризата е дошла заради безотговорното отношение към парите, както е при тях. Страхът от икономически загуби има няколко предимства. Първо, той ще ви накара да работите цял живот една и съща работа, която мразите. Второ той се балансира идеално с алчността и вманиачаването по парите и егоизма. Трето, вие не само ще отчуждите приятелите и роднините си, но вероятно ще станете още по-разтревожени, депресирани и вероятно дори ще се разоблеете от притеснения за парите. Добра работа! Упражнение: Седнете на удобен стол, затворете очи и в продължение на 15 минути размишлявайте за всички неща, които можете да изгубите: работа, дом, спестявания и т.н. След това се замислете за живота в приют за бездомници.

2. Практикувайте трайно отегчение. Култивирайте чувството, че всички е предвидимо, че животът не е вълнуващ, че няма възможности за приключение, че природно пленителен човек като вас е принуден да живее напълно скучен и безсмислен живот, което не е по ваша вина. Оплаквайте се по много за това колко отегчен сте. Направете това основа тема на разговорите си с всички, които познавате. Провокирайте някаква криза, за да облекчите отегчението си. Намерете си любовник/любовница, пазарувайте редовно дрехи, скъпи неща, спортни стоки; започнете да се карате за безсмислени неща със съпруга/съпругата си, с шефа, с децата, с приятелите, със съседите; направете си още едно дете; напуснете работа, похарчете спестяванията си и се преместете да живеете на място, за което не знаете нищо. Страничната полза от това да си отегчен е, че неизбежно ставаш скучен. Прилетелите и роднините ще ви избягват. Няма да бъдете канени никъде; никой няма да иска да ви се обажда, още по-малко да се вижда с вас. След като това се случи ще се чувствате самотни и още по-отегчени и нещастни. Упражнение: накарайте се да гледате с часове безсмислени риалити предавания по телевизията всеки ден и да четете само жълта преса. Това ще ви накара да се чувствате бездушен. Избягвайте литературата, изкуството и не следете какво се случва около вас.

3. Придайте си отрицателна идентичност. Позволете на емоционален проблем да завладее всички аспекти от това как се определяте. Превърнете настоящето си състояние във фокуса на вашия живот. Говорете за това с всеки и прочетете всички симптоми, така че да говорите за тях интелигентно и неспирно. Концентрирайте се върху това колко сте депресирани и станете плачливи, ако това е вашият избор. Отказвайте да ходите на разни места или да опитвате нови неща, защото ви правят прекалено неспокойни. Докарвайте си панически пристъпи на места, където това ще предизвика най-голямо объркване. Упражнение: Запишете си 10 ситуации, които ви правят неспокойни, депресирани или разсеяни. Веднъж в седмицата избирайте една от тях и я използвайте, за да се докарате до паника поне за 15 минути.

4. Карайте се с хората. Това е отличен начин да развалите отношенията с партньора си. От време на време се скарвайте, правете проблем за нещо съвсем тривиално или отправяйте неоправдани обвинения. Идеалният вариант е всичко това да продължава поне 15 минути и да се случва на публично място. Друг вариант е пишете есемеси на партньора си, в които да споделите проблемите и разочарованията си, докато е на работа или докато е някъде с приятели. Упражнение: Запишете си 20 дразнещи есемеса, които бихте могли да изпратите на партньора си. Поддържайте списък с неща, за които можете да се сърдите и добавяйте нови неща към него всеки ден.

5. Приписвайте лоши намерения. Винаги когато можете приписвайте най-лошите възможни намерения на вашия партньор, приятели и колеги. Вземете най-невинната забележка и я превърнете в обида или опит за унижение. Упражнение: Запишете си имената на петима роднини или приятели. За всеки от тях си запишете нещо, което е казал или направил наскоро, което доказва, че те целенасочено са увеличили вашето нещастие.

6. Каквото и да правите, правете го само от лична изгода. Понякога ще се изкушавате да помогнете на някого, да допринесете към някаква благотворителна кауза или да участвате в някаква обществена дейност. Не го правете, освен ако не печелите нещо от цялата тази работа, като възможността да изглеждате като добър човек или да опознаете някого, от който можете да искате пари назаем някой ден. Никога не падайте в капана да правите нещо само, защото искате да помогнете. Упражнение: Помислете за всички неща които сте правили за другите в миналото, но не сте получили нищо насреща. Мислете как всички около вас се опитват да ви използват.

7. Избягвайте благодарностите. Някои проучвания показват, че хората, които изказват благодарност са по-щастливи от тези, които не го правят. Животът е страдание, след което умираш. За какво толкова има да се благодари? Приятели и роднини, които ви мислят доброто, ще саботират усилията ви да бъдете неблагодарни. Например, докато се оплаквате по време на вечеря на съпруга/съпругата си от проект, с който се размотавате в работата, той или тя може да ви се опита да ви напомни, колко благодарни трябва да сте, че изобщо имате работа и храна. Просто посочете, че нещата, за които трябва да сте благодарни, не са идеални, което ви дава свободата да им намирате колкото си искате кусури. Упражнение: Направете си списък с всички неща, за които можете да сте благодарни. Срещу всяко от тях, запишете защо не сте. Представяйте си най-лошото. Когато мислите за бъдещето, си представяйте най-лошия възможен сценарий. Мислете за всякакви възможност: терористични атаки, природни бедствия, фатални болести, ужасни инциденти, слаба реколта, за детето ви, което остава извън училищния футболен отбор.

Източник: http://www.novini.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини