Проектът "Южен поток" беше закрит заради дискриминационното отношение на Европейската комисия, заяви руският външен министър Сергей Лавров.
По думите му, вече има интерес в Европа към алтернативния проект "Турски поток".
"Има много примери, когато Европейската комисия е правила изключения от Третия енергиен пакет, но на България подобно нещо беше забранено. Сега ще предложим алтернативен проект - "Турски поток", към него вече проявяват интерес в Европа и се водят конкретни дискусии и обсъждания", каза Лавров на пресконференция за преглед на резултатите от 2014 година, цитиран от БНР.
Така "проблемът "Южен поток" е приключен. Не можехме повече да протакаме изпълнението на задълженията си, а и честно казано ни разиграваха", каза още руският външен министър, цитиран и от ТАСС и БТА.
Разчитам , че "Турски поток" ще бъде реализиран и ще повиши енергийната сигурност в Европа, като я защити от проблемни транзитьори, заключи Сергей Лавров.
"Турски поток" ще е единственият маршрут за доставки на 63 млрд. куб. м руски газ, минаващи сега транзитно през Украйна, заявиха неотдвана от "Газпром".
Русия вече посъветва ЕС още сега да започне строителство на газово-разпределителен център на турско-гръцката граница, където трябва да стигне новия "Поток".
Вчера премиерът на Русия Дмитрий Медведев заяви, че решението на Русия да се откаже от "Южен поток" не е по политически или емоционални съображения, а по чисто юридически причини.
Той поясни, че всички опити на Русия да започне работа по този проект не са дали резултат.
"Принудиха ни да излезем от проекта. Това е тъжно,но животът продължава, има куп нови идеи. Готови сме за сътрудничество, но при такива условия, при които ще успеем да се споразумеем", подчерта Медведев.
СЕЛЯНЖЕР