Какво има в разсекретения архив на Осама бин Ладен

След четиригодишно прекъсване Осама бин Ладен се завърна на първите страници на водещите американски и британски вестници, след като Вашингтон публикува повече от 100 писма и документи, намерени при спецоперацията, в която през 2011 г. бе убит лидерът на „Ал Каида“. 

Списъкът с документи, открити в дома на Бин Ладен,

включва стотици писма до членове на семейството и сътрудници, както и оценки за антиправителствените демонстрации в Египет, войните в Афганистан и Ирак и други тогавашни събития, отбелязва ДПА. 

Те са преведени от арабски език и показват, че лидерът на „Ал Кайда“ е спазвал най-строга конспиративност, опасявал се е от спецслужбите на САЩ и е проявявал извънредна предпазливост, особено при осъществяване на контакти със своите сподвижници. 

Той ги призовавал да не обсъждат в интернет никакви въпроси, свързани с дейността на групировката, и да използват за тази цел само куриери. Тези изисквания важели за най-близкото обкръжение на Бин Ладен, включително за неговите жени и деца. 

Бин Ладен е готвил терористични атентати в САЩ и Европа до последния момент,

преди да бъде ликвидиран от американските командоси при операцията в пакистанския град Аботабад на 2 май 2011 г., коментира и ТАСС. 

В писмата до своите сподвижници лидерът на „Ал Кайда“ постоянно призовавал „да съсредоточат усилията върху убийствата на американци“ и отбелязвал, че не вижда друг начин да бъде променена външната политика на САЩ. 

В същото време той е планирал и лично е контролирал разработването на терористични операции в Европа. Така например в едно от посланията си наред с общите инструкции по осъществяване на „операции в чужбина“ Бин Ладен писал за подготовката на нападение срещу „евреите в Дания“. От документа личи, че става дума за американски евреи. 

„Ние изпратихме там група от трима души, чиято мишена трябваше да станат американци, но връзката с тях беше изгубена“, писал той на свой сътрудник. 

Заедно с това лидерът на „Ал Кайда“ се обръщал към мюсюлманите по целия свят с

призиви да водят „свещена война против неверниците“, на първо място срещу американците. 

В „Писмо до американския народ“ той директно говорил за „война срещу Съединените щати“. За тази цел Бин Ладен дори предлагал на своите съюзници, действащи на Арабския полуостров, да постигнат примирие с правителството на Йемен, за да имат възможност да се „концентрират върху Америка“. 

При това той се надсмивал над „войната с тероризма“, обявена през 2001 г. от президента Джордж Буш-младши, и се удивлявал защо американските войски търсят оръжие за масово унищожение в Ирак, когато там няма такова. 

В други възвания към „сунитите в Сирия“, „мюсюлманските братя в Ирак“ и „моджахедите в Сомалия“ той излагал примерно същите планове за създаване на ислямски халифат на обширни територии от Близкия изток и Южна Азия, каквито сега се опитва да осъществява групировката „Ислямска държава“. 

Кореспонденцията на Осама бин Ладен с ръководителите на движението на талибаните от декември 2010 г. потвърждава, че тесните му връзки с тях се запазвали до самото му убийство от американските „тюлени“. 

Архивите на Бин Ладен разкриват, че „Ал Кайда“ се е готвила

широко да отбележи в медиите 10-годишнината от терористичните нападения на 11 септември 2001 г. в САЩ. 

За целта трябвало да бъдат изпратени редица изявления до тв канала „Ал Джазира“, които да бъдат използвани в репортажи по случай годишнината. 

За да се присъедини човек към радикалната мрежа по времето на Осама, пък е трябвало да предприеме тежко и рисковано пътуване до убежищата на „Ал Кайда“ в северозападната част на Пакистан, пише „Ню Йорк таймс“. Следва попълване на молба за членство с три страници въпроси като:

„Искате ли да извършите самоубийствен атентат?“

и „В случай че станете мъченик, с кого да се свържем?“, като след последния е оставено празно поле, в което кандидатът да попълни адреса и телефонния номер на близък роднина.

При попълването на анкетния лист кандидатите трябвало да отговарят на такива въпроси: „Какви цели бихте искали да постигнете по пътя на джихада?“, „Имате ли хобита или минали увлечения?“, „Какво предпочитате: наука или литература?“, „Осъждан ли сте някога? Кога и за какво престъпление?“и др. 

Намерените материали дават добра представа за последните години от живота на Осама, които той прекарва в изпращане на послания до подчинените си, опитвайки се да ръководи терористична мрежа, която като че ли толкова се е разраснала, че се е изплъзнала от контрола на екстремисткия лидер, отбелязва „Ню Йорк таймс“. 

Любопитен факт е, че тези документи бяха разсекретени след нашумялата и много коментирана статия на ветерана на разследващата журналистика Сиймор Хърш, който обвини правителството на Обама, че е подвело обществото за станалото преди, по време и след операцията през май 2011 г., посочва в. „Гардиън“. 

В друга статия британското издание описва

библиотеката на радикалния лидер. 

Осама е бил ненаситен читател с разнообразни интереси, вариращи от отношенията между религиозните общности в средновековна Испания, през икономиката на Франция през 30-те, до гафовете на американското разузнаване и Виетнамската война. 

В списъка с книги и други публикации, намерени в убежището му, фигурират автори като Ноам Чомски, преподавателят от Йейл Пол Кенеди, журналистът Боб Удуърд, книги, в които се твърди, че американските власти умишлено са позволили нападенията от 11 септември и няколко класици на модерната екстремистка литература, сред които Абдула Азам. 

Намерената лична кореспонденция на Бин Ладен разкрива и почти неизвестна досега черта от характера на радикалния лидер, пише „Файненшъл таймс“. 

В писмо до неназована жена, той я описва като „зеницата на окото ми и най-ценното нещо, което имам на този свят“. След което допълва: „Ако искаш да се омъжиш, след като умра, не възразявам, но наистина искам да ми бъдеш съпруга в рая“.

Източник: vesti.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини