Масови измами с надомна работа

Изображение 1 от 2

    Албена Русева е безработна от София. Всеки ден търси работа в интернет. Скоро попада на примамлива обява - „Лидер в производството на играчки и консумативи" предлага заплата до 1200 лева. Работата е от дома и е само в интернет.

    Звъни на публикувания телефон, където чува, по думите й, арогантен мъжки глас. Получава указания как и къде да внесе 7 лева, за да бъде наета.

    „Аз не внесох парите не мисля, че е редно. В самия разговор нито ме попитаха „Какво можете да правите в интернет”, за каква работа става въпрос…  Фактически идеята беше да се продиктува банковия код”, разказва жената.

    Решихме да тестваме обявата за работа. От другата страна на слушалката са категорични: „30 лева на ден изкарвате без проблеми”… Само трябвало да се внесе еднократната такса от 7 лв.

    Фирмата няма интернет страница и не може да бъде открита. Все пак внасяме парите по сметката, за да видим какво следва по-нататък.

    „Работникът” със смоковете

    Мъжът прекратява контакт с нас. В интернет обаче намираме същия телефонен номер, но за друга обява. Тя е за продажба на змии. Звъним, вдига същият мъж. Представя се като Васил Ботев.

    Поръчваме си два смока и получаваме точни указания за адреса - мъжът се намира в софийското село Опицвет.

    Срещаме се с него и го питаме за работата по интернет, за която сме дали пари. „Няма такова нещо!”, твърди той… докато не набираме телефона от обявата. От джоба му се чува звънене.

    „Значи, аз работя към хора, които дават надомна работа. Аз съм работник при тях”, твърди вече той. „Тях” били „няколко човека в София”. Фирмата била в „Надежда” 6. По 30-40 души на ден му звънели за обявата.

    Кой на кого плаща

    За преведената първоначална вноска от 7 лева получаваме списък с материали за консумативите, които трябва да се изработят вкъщи. За да започнем реално работа обаче, трябва да платим и тях. Те са на стойност между 30 и 60 лева, а в брошурата се твърди, че можем да изкараме минимум 120 лева печалба. Уловката е там, че никой работник не се оказва достатъчно добър, за да произведе „качествената” продукция, която шефовете очакват.

    Така вместо да спечелите пари се оказвате на загуба.

    От Инспекцията по труда предупреждават да не се вярва на неясно формулирани обяви, без посочен адрес и име на фирмата. „Що се отнася до това да се предлага изпращане на пари в плик или превеждане на пари в някаква пощенска кутия това е почти 99 на 100 измама”, коментира директорът на правната дирекция в Инспекцията по труда Теодора Дичева.

    Сигнал е подаден и към Икономическа полиция. Предстои проверка.

    Източник: http://btvnovinite.bg

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Последни новини