14 души са глобени за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Асеновград през 2020 г.

"Стараем се, когато установим места с нерегламентирани замърсявания, същите да бъдат незабавно изчиствани. Ще продължим и занапред да ги чистим, като се надявам действително хората да се замислят, че това е нашият дом.

Трябва да го опазваме, вместо да го замърсяваме, защото всички тези отпадъци ще оставят негативни последствия за бъдещите поколения - за нашите деца.

И не на последно място, почистването на незаконните сметища е за сметка на бюджета на община Асеновград, т.е. - на всички нас, гражданите. А често се налага да почистваме и частни земеделски земи, тъй като попадат в сервитута на пътя, макар че това е задължение на собствениците им."

Така по време на заседанието на местния парламент кметът на града доктор Христо Грудев коментира темата с нерегламентираните замърсявания в региона.

Община Асеновград извършва периодични проверки съвместно с инспектори от Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) - Пловдив.

Когато бъдат заловени нарушители на същите им се съставят актове. Размерът на глобите е от 50 до 500 лева.

През 2020 г. има 14 глобени асеновградчани за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци. Общата стойност на санкциите е в размер на 5 500 лева. Засега има два платени акта по 500 лева.

Видеонаблюдение е поставено по всички населени места в общината, с цел проследяване и съответно установяване на нарушители, които изхвърлят отпадъци на нерегламентирани места.

Община Асеновград е изпратила уведомителни писма до всички собственици на имоти, с което им напомня, че са задължени да си ги почистват и да ги предпазят от изхвърляне на отпадъци.

"За да се справим с проблема и да изчистим напълно всички незаконни сметища средствата, които биха били нужни са в размер на около 100 000 лева", каза пред БНТ Дора Младенова - началник отдел "Екология и околна среда" в община Асеновград.

Тя припомни, че на територията на депото в града има изградена площадка, в която всеки гражданин може безвъзмездно да си предаде строителен отпадък и едрогабаритен такъв в количество до 100 килограма за ден.

"Извършват се ежедневни обходи от инспектори на Отдел "Екология и околна среда" заедно със служители на полицията. И за да се справим с този проблем, може би, трябва да се промени самосъзнанието на самите хора.

Необходимо е всички да започнат да се стремят към опазване на околната среда и ползване съдовете за битови отпадъци по предназначение", допълни в заключение Младенова.

Източник: Asenovgrad.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини