Исторически музей - Асеновград представи детството през XX век

    „Децата на XX век" е инициатива, която представи пред асеновградчани и гостите на града интересни факти от детството на малчуганите в миналото.

    Показани бяха детски играчки, непознати и вече несрещани в съвремието.

    В началото на XX век децата доста често сами са изработвали своите вещи за игри.

    Масово детските играчки стават достъпни едва в периода след 50-те – 60-те години. Тогава те вече започват да се произвеждат фабрично и от евтини материали.

    До 90-те години малчуганите продължават да правят собственоръчно свои измислени играчки от подръчни материали, като по този начин те развиват креативността и въображението си.

    Детските игри също са голяма и важна част от детството. Те служат както за изграждане на детето като личност, но и за неговата социализация в обществото.

    Благодарение на детските игри се открояват и лидерските качества на най-малките.

    Такава игра, например, е позната на всички от по-възрастното поколение - челик. Тя се е играла в цяла България, като на различни места правилата са варирали, но основата е била една и съща, обясняват инициаторите на идеята от Исторически музей - Асеновград.

    Фокусът на игра от децата за времето от началото до края на XX век не се променя. Инициативата насочва вниманието и към училището, тъй като то е неизменна част от израстването.

    В началото на века образованието не е било така масово разпространено и съответно децата са стигали до IV отделение, и то главно момчетата.

    С течение на годините образованието става по-общодостъпно и учениците придобиват по-висока образователна степен.

    В периода на социализма училището има и друга функция - то е трябвало да изгради новия социалистически човек. Започват да се организират различни кръжоци.

    Създават се детски организации, които имат за цел да включат децата в техните дейности, като по този начин да остане и повече свободно време за самите родители.

    Училището и днес е неотменима част от детството - чрез него децата откриват време за игри в междучасията.

    Източник: Asenovgrad.NET

    Видеа по темата

    Facebook коментари

    Коментари в сайта

    Случаен виц

    Последни новини