Министър Гьоков: Ковид добавката за пенсионерите ще бъде минимум 50 лева след Нова година

Ковид добавката за пенсионерите ще бъде минимум 50 лева след Нова година, каза министърът на труда и социалната политика Георги Гьоков в ефира на на Bulgaria ON AIR .

Той посочи, че добавките ще бъдат продължени, докато има здравна криза и ограничителни мерки, като има уверение на финансовия министър, че добавката може би ще бъде с 10-12 процента по-висока от 50 лева.

Министърът заяви, че няма да има пенсионер, който да получава по-ниска сума от Нова година. Той даде пример с минималната пенсия, но уточни, че това се отнася и за всички останали пенсии. От 25 декември 2021 г. минималната пенсия се увеличава от 300 лв. на 370 лв. В момента хората с минимални пенсии получават 420 лева с добавката от 120 лева. От догодина тези, които са с минимални пенсии, няма да получават по-малко от сегашните 420 лева, уточни Гьоков.

По думите на социалния министър, от самото начало на отпускането на ковид добавката, личното му мнение е, че няма логика добавките за ковид кризата да бъдат вкарвани в системата на Държавното обществено осигуряване и да бъдат изплащани заедно с пенсиите, защото пенсионерите с право, щом идват от там, ги смятат като част от своите пенсии, а те са временна мярка, свързана с кризата. Той посочи, че хората трябва да продължат да ги получават, докато има ограничителни мерки, с тях са изкарани много пенсионери от бедност.

"Трябва да има решение за сближаване на пенсиите, всичко останало е несправедливо", заяви министърът на труда и социалната политика, като уточни, че ще се търси връщане на справедливостта - сближаване на старите пенсии с новоотпуснатите, тъй като във времето все повече расте разликата в пенсиите, които имат хората за един и същи труд. Според него дебат по темата трябва да има, но на този етап между коалиционните партньори няма единомислие за преизчисляване. В коалиционното споразумение е записано да бъде направен анализ на пенсионната система, която, според Гьоков, в годините е изкривявана с политически решения.

Той припомни, че последното преизчисляване е правено през 2008 година със среден осигурителен доход за 2007 година. Актуализирането на пенсиите всяка година с ръста на инфлацията и с нарастването на средния осигурителен доход води до изкривяване на картината - едни и същи хора с една и съща работа и еднакъв стаж, получават драстично по-ниски пенсии от тези в следващите години и това трябва да се преодолее, смята министърът. Гьоков припомни, че предложението на БСП беше за преизчисляване на пенсиите със среден осигурителен доход за 2018 година, но би могло да се случи и със среден осигурителен доход за 2020 година. "Не знам до какъв извод ще стигнем, но решение за пенсиите трябва да има", обобщи социалният министър.

Той припомни, че от 25 декември влизат в сила важни промени в пенсионното законодателство. От тази дата размерът на всички пенсии, свързани с трудова дейност, които се отпускат с начална дата след 24 декември 2021 г., ще се изчислява с нова тежест за годините и месеците осигурителен стаж без превръщане. До изменението се прилага процент 1,2 за всяка година осигурителен стаж, който от 25 декември 2021 г. се повишава на 1,35 на сто за всяка година осигурителен стаж без превръщане, както и съответната част от тези проценти - за всеки месец осигурителен стаж. От 1 юли по закон ще има актуализацията с ръста на инфлацията и нарастването на средния осигурителен доход, ако няма промяна в закона.

Министърът заяви, че към социалната система има много очаквания, а от министерството са започнали да работят по темата за енергийната бедност. Гьоков каза, че у нас все още няма определение за енергийна бедност, въпреки че дебатът по темата продължава вече 10 години. Той информира, че през последните месеци се е разширил кръгът на хората, които получават енергийни помощи и в момента подпомаганите са 290 хиляди души, най-много в новата ни история.

Безплатните детски градини не са мярка, която струва много на бюджета - нужни са 200-202 милиона лева, посочи министърът и допълни, че мярката може да бъде въведена от 1 януари.

Ще бъде помислено и за компенсация на родителите с деца, некласирани в детските градини чрез ваучери. Ще се строят и нови детски градини.

По отношение на майчинството през втората година, от думите на министъра стана известно, че то ще е около минималната работна заплата. Министърът е и за повишаване на максималния осигурителен доход, като той да бъде пряко свързан с нарастването на средната работна заплата. По думите му замисълът за максималния осигурителен доход е той да е десет пъти минималната работна заплата, а в момента много изостава от тази стойност. Майчинството през първата година е 90 процента от осигурителния доход, затова жените с високи заплати в порядъка на 4000-5000 лева, получават много по-малко пари и нямат осигурен заместващ доход, заради по-ниския максимален осигурителен доход, посочи Гьоков.

Решението за зелен сертификат във ведомството ще бъде въведен след сериозно обмисляне и проверка за нарушаване на правата на работещите, каза министърът, като уточни, че той няма да важи за хората, които ползват услугите на агенциите към министерството. Ще бъде въведен и след регламентиране на дистанционната работа.

Източник: Haskovo.NET

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини