Понижено имунизационно покритие отчитат през последните три години от Регионалната здравна инспекция в Хасково. Тенденцията следва тази в страната и в Европа. Основен фактор за това е пандемията от Ковид-19. Медиците съобщиха с тревога фактите във връзка с Европейска имунизационна седмица, обявена от Световната здравна организация - от 23 до 29 април. Тази година тя е под мотото „Всяка доза има значение“.
Доктор Станимира Тананова, директор на РЗИ-Хасково припомни, че инициативата е стартирала от 2009 година, а през 2003 година кампанията е с фокус необходимостта от подобряване на имунизационния обхват. „Ваксините са основната причина за ограничаване разпространението на животозастрашаващи инфекции и инфекциозни заболявания по целия свят. Навременно поставената ваксина спасява живот.“, посочи д-р Тананова по време на срещата, в която се включиха представители на браншовите лекарски организации, педиатри и здравните медиатори, с които РЗИ си сътрудничи.
Директорът на Дирекция „Надзор на заразните заболявания“ в РЗИ д-р Снежана Иванова припомни, че благодарение на ваксините полиомиелитът в световен мащаб е намалял с 99 % от 1988 година насам. В света в момента съществува само един от трите диви щамове на полиомиелит-детският паралич. Случаи все още се засичат в Афганистан и Пакистан. „Заради тези циркулации е изключително важно да продължим усилията си да информираме населението и с участието на общопрактикуващите лекари хората да бъдат ваксинирани, тъй като заболяването може да доведе до инвалидизиране“, обясни д-р Иванова.
Пълната схема на ваксинация срещу полиомиелит в България се прави в ранна детска възраст. По време на Ковид пандемията имунизационният обхват с три приема на ваксината е бил през 2020 година 84,43%, през следващата 2021 година е 88,48 % и през 2022 година- 86,63%. "Тези данни ни поставят далеч от обхвата от 95 %, препоръчан от Световната здравна организация, за да бъдем защитени от това инфекциозно заболяване", подчерта д-р Иванова.
Морбили е една от най-заразните болести в света. През 2021 година са починали вследствие на морбили 128 хиляди души-възрастни и деца по целия свят. В Хасковска област през 2022 година е регистриран само един случай на заболяло дете и благодарение на това, че заразата не е попаднала в неимунизиран контингент, какъвто има в региона, не се е стигнало до епидемиологичен взрив. Такъв обаче в областта е имало през 2010 и 2011 година.
Доктор Иванова припомни, че преди въвеждането на масова ваксинация срещу морбили в света е имало обширни епидемии, които са възниквали на всеки 3-4 години и са отнемали живота на милиони годишно. Най-рискови са групите на деца до 5-годишна възраст, които не са имунизирани, както и на възрастните над 30 години. При тях се отчита най-висок риск от усложнения. Всяко едно от пет деца, болни и неваксинирани, развива глухота, слепота или енцефалит, пневмония и дори смърт. При бременните жени заболяването може да доведе до аборт, предупреди експертът.
Първата доза ваксина срещу заразата се прави на 13 месеца, като имунизационният обхват през 2020 година в региона на Хасково е 78,11 %, през 2021 година е 88,91% и 2022 е 91,29 %. На 12-годишна възраст при децата се прави реимунизацията. Обхватът е през 2022 година е 83,55 %.
Акцент в кампанията в Европейска имунизационна седмица тази година се слага и върху ваксината срещу Хепатит B. Тя е ефективна на 95 % за преодоляване на инфекции, за хронични заболявания и рак на черния дроб.
Д-р Иванова посочи, че от 1991 година насам, новородените в България се имунизират с Хепатит B ваксина, която се прави още в първите 24 часа от раждането. Непоставянето й е толкова опасно, че при заразяване под 5-годишна възраст 90 % от бебетата и 50 % от децата развиват хронична инфекция за цял живот-цироза и в най-тежкия случай рак, сочат данните.
Имунизационният обхват в региона при първия прием на ваксината-още в родилния дом е 100 % през 2021 и 2022 година. Следващите приеми обаче спадат.
Медиците за пореден път обърнаха внимание и на имунизацията срещу човешкия папилома вируса, който е доказан причинител на рак на маточната шийка-заболяване, което е на четвърто място като причинител на смърт при жените. Лекарите са категорични, че при момичетата ваксината е най-добре да се постави във възрастта 12-13 години. В някои от европейските държава тази ваксина се поставя и на момчета, тъй като човешкият папилома вирус може да е причинител и за заболяване на ларинкса, например.
Масовата имунизация изгражда колективен имунитет, който от своя страна предпазва хората, които не могат да бъдат ваксинирани поради различни причини, са категорични медиците.
Йордан
Медик Спринцовков