Физици откриха изцяло нов начин за измерване на времето

Определянето на хода на времето в нашия свят на тиктакащи часовници и колебаещи се махала е просто преброяване на секундите между „тогава“ и „сега“.

В квантовия мащаб на невидими електрони обаче „тогава“ не винаги може да се предвиди. Още по-лошо е, че „сега“ често се размива в мъгла от неяснота. За някои сценарии хронометърът просто няма да свърши работа. Според проучване на изследователи от университета в Упсала, Швеция, от 2022 г., потенциално решение може да се намери в самата форма на квантовата мъгла.

Техните експерименти върху вълновата природа на нещо, наречено състояние на Ридберг, разкриват нов начин за измерване на времето, който не изисква точна начална точка.

Ридберговите атоми са пренадутите балони в царството на частиците. Надути с лазери вместо с въздух, тези атоми съдържат електрони в изключително високоенергийни състояния, които обикалят далеч от ядрото.

Разбира се, не е необходимо всяко изпомпване на лазера да раздува атома до прекалени размери. Всъщност лазерите редовно се използват за привеждане на електроните в по-високи енергийни състояния за различни цели. В някои приложения втори лазер може да се използва за наблюдение на промените в позицията на електрона, включително на времето. Тези техники на „помпа-сонда“ могат да се използват например за измерване на скоростта на някои свръхбързи електронни устройства.

Въвеждането на атоми в състояния на Ридберг е удобен трик за инженерите, не на последно място, когато става въпрос за проектиране на нови компоненти за квантови компютри. Излишно е да казваме, че физиците са събрали значително количество информация за начина, по който електроните се движат, когато са вкарани в състояние на Ридберг.

Тъй като са квантови елементи, движенията им не приличат толкова на плъзгане на топчета по малко сметало, колкото на рулетката, където всяко хвърляне и скачане на топчето е впрегнато в една игра на късмета. Математическият правилник за тази своеобразна игра на електронна рулетка на Ридберг се нарича вълнови пакет на Ридберг.

Подобно на истинските вълни, наличието на повече от един пакет вълни на Ридберг в пространството създава интерференция, което води до уникални модели на пулсации. Ако в едно и също атомно езеро хвърлите достатъчно на брой Ридбергови вълнови пакети, всеки от тези уникални модели ще представлява различното време, необходимо на вълновите пакети да се развият в съответствие един с друг.

Именно тези „отпечатъци“ на времето са целта на физиците, които провеждат този набор от експерименти, за да докажат, че те са достатъчно последователни и надеждни, за да послужат като форма на квантов времеви печат. Изследванията им включват измерване на резултатите от лазерно възбудени хелиеви атоми и съпоставяне на резултатите им с теоретичните прогнози, за да покажат как резултатите от подписите им могат да заместят продължителността на времето.

„Ако използвате брояч, трябва да определите нула. Започвате да броите в някакъв момент“, обяснява пред New Scientist физикът Марта Берхолц от Университета в Упсала, Швеция, която ръководи екипа. „Предимството на това е, че не е необходимо да стартирате часовника - просто поглеждате интерферентната структура и казвате „добре, изминаха 4 наносекунди“.

Пътеводителят на еволюиращите вълнови пакети на Ридберг може да се използва в комбинация с други форми на спектроскопия с помпа-сонда, които измерват събития в малък мащаб, когато сега и тогава са по-малко ясни или просто твърде неудобни за измерване.

Важно е да се отбележи, че нито един от пръстовите отпечатъци не се нуждае от "тогава" и "сега", за да служи като начална и крайна точка на времето. Това би било все едно да се измери състезанието на неизвестен спринтьор спрямо редица конкуренти, бягащи с определена скорост. Като търсят подписа на интерфериращи състояния на Ридберг сред проба от атоми с помпа-сонда, техниците биха могли да наблюдават времеви отпечатък за събития, които са толкова мимолетни, колкото само 1,7 трилионни части от секундата.

Бъдещите експерименти с квантови часовници биха могли да заменят хелия с други атоми или дори да използват лазерни импулси с различни енергии, за да разширят справочника на времевите маркери, така че да отговарят на по-широк спектър от условия.

Източник: hicomm.bg

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини