Днес се състоя церемония по официално откриване на изпълнената инвестиция „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в административна сграда (бивш Окръжен народен съвет), гр. Кърджали“, която се осъществява по Договор за финансиране за предоставяне на средства на крайни получатели от Механизма за възстановяване и устойчивост, BG-RRP-4.020-0264-С01.
Общата стойност на инвестицията е 1 353 698,73 евро, като безвъзмездната финансова помощ от ЕС е 931 595,04 евро , националното финансиране за ДДС е 182 512,32 евро и собствения принос от Община Кърджали е 239 591,37 евро.
Инвестицията се финансира по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, чрез Националния план за възстановяване и устойчивост по процедура за предоставяне на средства чрез подбор на предложения за изпълнение на инвестиция (ПИИ) № BG-RRP-4.020 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на публичен сграден фонд за административно обслужване, култура и спорт“ .
Лентата на санираната сграда прерязаха Ерол Мюмюн - кмет на община Кърджали, Мухаррем Мухаррем – председател на Общински съвет, заместник кметовете Тунджай Шюкрю и Даниел Делчев – ръководител на проекта, представител на фирмата изпълнител "Сетон" ЕООД.
Сред официалните гости бяха и Ангелина Костова -началник на РУО, Метин Хафъзсалим - директор на Дирекция „Бюро по труда“ , Росица Стоянова -директор на Дирекция „Социално подпомагане“ , Йорданка Гочева -директор на Областна дирекция „Земеделие“, Пета Бумбарова -началник на общинска служба „Земеделие“, представители на "Екоинженеринг" ЕООД – консултант по строителен надзор на обекта, „Арх Тех Проект” ЕООД - проектанти и авторски надзор на обекта, общински съветници, представители на медиите, служители в администрациите и граждани.
„В сградата бяха изпълнени всички предписани мерки за енергийна ефективност – топлоизолираха се покрива и външните стени, бяха подменени остарялата дограма и осветителните тела. Също така се монтира фотоволтаична инсталация за собствени нужни на администрациите.
В резултат от изпълнението на инвестицията, сградата отговаря на клас на електропотребление "А" и се постига спестяване на първична енергия и намаляване на емисиите въглероден диоксид.
С тази инвестиция ние подобрихме условията за предоставяне на административни услуги на гражданите и модернизирахме условията за работа в петте държавни администрации, които се помещават в сградата.
Бих искал да благодаря на строителя и консултанта по строителния надзор за положените усилия да приключат обекта в срок.“, посочи в изказването си на церемонията кметът на общината Ерол Мюмюн.
Това съобщиха от Община Кърджали.