Полза от настинката?

Битката с вирусите и бактериите засилва имунитета.
здраве.bg

По данни на Световната здравна организация през първите 3 години от живота си децата боледуват средно за една година от 6-8 респираторни заболявания. В големите градове тази бройка достига 10. Особено често боледуват децата на 1-2 години, които посещават ясли.

Но това в никакъв случай не бива да бъде причина детето да не ходи на детска градина или на места, където има повече хора. Същата статистика показва, че именно тези деца заради изградения в ранна възраст имунитет в училищните си години боледуват по-рядко. Докато техните връстници, които са били отгледани у дома и са боледували много по-рядко до 7-та си година, започват да “наваксват” пропуснатото.

И все пак, като цяло, кои деца боледуват по-често:

• Тези, които не са закалявани - “бариерната функция” на лигавицата на дихателните пътища по време на студ при тях е понижена. Това помага на вируса да проникне в организма.

• Децата с увеличени аденоиди и сливици - при вдишване през устата въздухът не се овлажнява достатъчно, лигавицата на бронхите се изсушава и нейната способност за самостоятелно прочистване на понижава. Увеличените сливици не предпазват детето от инфекции – те самите са източник на инфекция.

• Децата на пушачите - в семействата, където възрастните пушат у дома, децата боледуват 3 до 6 пъти по-често от респираторни заболявания.

• Децата, страдащи от алергия – при настинка тези деца изработват по-малко “добри” антитела (от класа IgG), нямат достатъчен имунитет и вирусът може съвсем скоро да предизвика ново заболяване. Освен това, по време на заболяването, при тези деца се изработват “алергични” антитела (от класа IgE), които способстват за развитието на алергични реакции.

• Децата, които са приемали твърде много парацетамол – макар и засега да е само предположение, има доста доказателства, че децата, които прекалено често са лекувани с лекарства, съдържащи парацетамол, са с намален имунен отговор. Съответно те по-често са застрашени и от повторно развитие на инфекцията.

Вирусите, проникнали в организма, са освен причина за заболяване и своеобразна тренировка за имунната система – чрез тях тя се “обучава” как да реагира на инфекцията (чрез изработването на IgG-антитела). Именно при липса на подобен опит организмът е склонен да реагира на заболяването като изработва малко антитела, борещи се с вируса, а много – предизвикващи алергична реакция.

През 80-те години специалистите установили, че децата в Западна Европа боледуват по-често, отколкото тези в Източна Европа. По време на сравнителното изследване на детската заболеваемост в бившите ГДР и ФРГ първото предположение на учените било, че по-високата заболеваемост от астма при децата в Западна Германия е свързана с модата по онова време да се поставят килими по стените и по-голямата достъпност различните екзотични плодове (в тома число и бананите). Но по-късно било установено, че по-малкото разпространение на астмата в страните от Източна Европа е съчетано със значително по-голяма заболеваемост от грип и настинки. Така се стигнало до извода, че масовата практика в бившите социалистически страни децата да ходят на ясла и детска градина е едновременно причина за повечето респираторни заболявания, но и за по-силен имунитет, изграден в ранна възраст.

Тези изводи се потвърждават и от изследвания, доказващи, че децата, посещавали ясли през първите си 6 месеца (и следователно по-често боледували от респираторни заболявания) страдат 3 пъти по-рядко от астма в сравнение с децата, отгледани в домашни условия

Източник: zdrave.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини