Удариха интернет-измамници, обещавали работа в чужбина

Неутрализирана е престъпна група, извършвала интернет-измами с обещанието за намиране на работа в чужбина, превод и легализация на документи. Задържан е организаторът, който е криминално проявен. Според събраната информация до момента групата реализирала печалби по около 20 000 лв. на месец.

Спецоперацията е проведена на територията на Пловдивска област. По случая е образувано досъдебно производство в териториалното звено "Борба с организираната престъпност".
В хода на операцията са проверени 9 адреса и 3 автомобила. Установен е организаторът на групата . Това е Й.У. на 48 г., който е бил собственик и управител на четири фирми. Той наел два офиса вПловдив, с 20-25 служители, владеещи различни чужди езици, които предлагали намиране на работа във Великобритания. Служителите били разпределени в 5 екипа и пред клиентите се представяли с фалшиви английски имена.
Групата изградила стройна схема.  Ползвала интернет сайтове, регистрирани с фалшиви имена и адреси, предимно в Обединеното кралство. Програмата била създадена така, че извличала всички имейли, регистрирани в сайтовете и чрез сървър препращала кореспонденцията /писма/ и линковете към конфигурации, обслужвани от създадените екипи. Използвали се виртуално създадени фалшиви фирми  –"Фирма-посредник за намиране на работа" и "Фирма за документи", за които кандидатът за работа не предполагал, че са свързани. Списъкът с клиенти се зареждал всеки ден от легални сайтове за предлагане на работа, като се извличали всички имейл адреси на регистриралите се в съответния сайт. Системата пращала писма, с които уведомявала кандидатите да предоставят личната си информация. В отговор получавали тест за оценка на работоспособността им /HR-въпросник/ или искане да изпратят своето CV. Следвало писмо, че "фирмата - посредник" е успяла да намери работодател, който иска да ги наеме. Желаещите се свързвали със служител от офиса и се информирали за длъжността, на която ще бъдат назначени. Те нямали пряка връзка с работодател, но получавали оферта за работа.
Във времето групата разширила обсега от клиентите си, като набирала кандидати за работа от Африка и Индонезия. Те били уведомявани, че за да продължат, са нужни допълнителни документи и регистрационен номер в чуждестранното бюро по труда (този номер е нужен, само ако лицето няма европейско гражданство). След изпращането кандидатът бил уведомяван, че е одобрен на етапа, но следвало да попълни още образци. За подготовката и превода на съответния език следвало да заплати 33 евро или 30 паунда.
После се оказвало, че документите трябва да бъдат изпратени на бъдещия работодател и на хартиен носител. Таксата за куриер на "фирмата за документи" била 16.50 евро. Следвало съобщение, че документите са получени от работодателя, а той трябва да подаде молба за разрешително,  за да наеме чужденец в своята фирма. Клиентите, достигнали този етап, получавали писмо от "фирмата - посредник", че работодателят е отказал да плати таксата, тъй като тя е твърде висока. Предлагала се нова процедура на желаещия да получи работа. Той отново трябвало да подготви документи, като този път ги изпрати в чужбина, за да бъде разгледана кандидатурата му за статус на самостоятелна заетост. Уведомявали го да потърси фирма, която може да му помогне с документите, или да ползва познатата «фирма за документи». Таксата за следващия комплект вече била 60 евро. След плащането следвало събощение, че документите трябва да бъдат изпратени – отново чрез куриер от "фирмата за документи" - срещу 16.50 евро. 
Впоследствие "фирмата - посредник" прекратявала всякаква кореспонденция. За да се прикрият дирите на теглените суми, те били изпращани чрез фирми за парични преводи по сметка на лица, които упълномощили близки на организатора Й.У. или самия него. Част от тях са от ромски произход и са роднини.
По данни към момента, престъпната дейност се развивала от 2007 г., а реализираната печалба е около 20 000 лв. на месец. Продължава събирането на информация за броя на засегнатите от схемата – български и чужди граждани.
В офиси, наети от 48- годишния мъж от Пловдив, са иззети 47 компютъра, 23 CD, 12 хард диска, печати с ключове, сървър, преносима памет, рутер, папка с ведомости за заплати, голямо количество документи.
В жилището, обитавано от него и майка му, са открити иззети два лаптопа, компютър, 20 000 лева, огромно количество платежни документи за парични преводи, множество платежни нареждания към банки и пълномощни.
Задържани са и членовете на групата - С.Н. на 37 г. и 34-годишната В.Б.
Действията по разследването продължават под ръководството на районната прокуратура.

Източник: asenovgrad.net

Facebook коментари

Коментари в сайта

Последни новини