ChatGPT надминава лекарите по точност на диагнозата

Изкуственият интелект под формата на чатбот може да подобри диагностицирането на заболявания, установи изследване сред 50 лекари, включително 26 лекуващи лекари и 24 общопрактикуващи. Оказва се дори, че ChatGPT превъзхожда лекарите по отношение на точността на диагнозата.

Участниците в проучването на Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC) в Бостън са помолени да поставят шест различни диагнози с идентични медицински истории. Някои лекари са използвали ChatGPT на OpenAI, за да им помогне при вземането на решения, докато други са изпълнили задачата без помощта на AI.

Резултатите показват, че лекарите, които не използват AI, поставят точна диагноза средно в 74% от случатие, а лекарите, които използват AI, имат 76% успеваемост. Самият ChatGPT получава среден резултат от 90%.

Д-р Родман, един от ръководителите на изследването, споделя пред Ню Йорк Таймс изненадата си от резултатите. Той е очаквал чатботовете да помогнат значително на лекарите, но е „шокиран да види, че няма голяма разлика” при диагностициране с AI и без AI. Това, което го изненадва още повече, е, че самият AI надминава лекарите по диагностична точност.

Изкуственият интелект не е помогнал на лекарите според очакванията, защото те „не са слушали AI, когато им е казал нещо, с което не са съгласни”, обяснява д-р Родман, Много лекари са обвързани със собствените си диагнози и не могат да повярват, че един чатбот знае повече от тях. Освен това много лекари не знаят как да се възползват напълно от AI.

Авторите на изследването подчертават необходимостта от разработване на технология и обучение на хора, за да се реализира потенциалът на сътрудничеството на лекарите и изкуствения интелект в клиничната практика. „Тъй като самият AI е демонстрирал превъзходни резултати и при двете групи лекари, има нужда от по-нататъшно развитие в тази област”, смятат изследователите.

Резултатите от изследването повдигат въпроси за ролята на изкуствения интелект в медицината и как лекарите могат ефективно да използват тази технология за подобряване на диагностиката и лечението на пациентите.

Въпреки впечатляващите резултати на ChatGPT обаче е важно да се има предвид, че изкуственият интелект не може да замени опита и знанията на лекарите, а служи като допълнителен инструмент за подобряване на диагностичната точност и качеството на грижите за пациентите.

Източник: technews.bg

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.

Случаен виц

Последни новини