19 °C

Гърция забранява социалните мрежи за деца под 15 г. от 2027 г.

Гърция ще забрани достъпа до социални мрежи за деца под 15 години от 1 януари 2027 г. Това обяви премиерът Кириакос Мицотакис, като мотивира мярката с нарастващите проблеми с тревожност, съня и зависимостта от онлайн платформите.

В обръщение към младите хора Мицотакис посочва, че продължителното време пред екрани не позволява на децата да си почиват и ги излага на постоянен натиск от сравнения и коментари в интернет.

Широка подкрепа в обществото

Според проучване, около 80% от анкетираните в Гърция подкрепят подобна забрана. Правителството вече въведе ограничения за използване на мобилни телефони в училищата и създаде платформи за родителски контрол върху времето пред екрана.

„Гърция ще бъде сред първите страни, които предприемат такава стъпка“, заяви премиерът, като допълни, че целта е и Европейският съюз да последва този пример.

Натиск за общоевропейски правила

В писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен гръцкият премиер призова за коордирани действия на ниво ЕС.

Сред предложенията са въвеждане на обща „дигитална пълнолетност“ на 15 години, задължителна проверка на възрастта в платформите, общи правила за контрол и санкции.

Според Атина само национални мерки не са достатъчни за справяне със зависимостта от интернет.

Част от глобална тенденция

Гърция не е единствената държава с подобни планове. Австралия вече прие забрана за достъп до социални мрежи за деца под 16 години, а страни като Великобритания, Франция и Дания също обсъждат ограничения.

Технологичните компании изразяват резерви към подобни мерки, но заявяват че ще ги спазват, ако бъдат въведени.

 

Източник: frognews

Видеа по темата

Facebook коментари

Коментари в сайта

Трябва да сте регистриран потребител за да можете да коментирате. Правилата - тук.