Ретроспекция и информация
На 08.10 около 8:10 в близост до село Кардам падна дрон. Българското Министерство на отбраната го идентифицира като дрон-примамка тип „Мая“ (Maya). Този тип дронове е широко разпространен сред украинските военни сили.
Данни и позиции
„Няма преднамерени действия срещу България.“ В това увери във Варна началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов по повод падналия тази сутрин край Кардам дрон, предаде БТА.
Този тип примамки се използват, за да източват припасите и капацитета на ПВО системите. Русия внушава вина на Украйна, като налага общественото мнение да се насочи срещу Украйна в тази ситуация:
„Дронът, който се разби в България, се оказа украински.“ — заглавие от статията на „Известия IZ“. „
Българското външно министерство привика украинския посланик след експлозията на украински дрон на българска територия.“ — статия на „Русская газета“.
Руската агентура и системната пропаганда внушават такива позиции, защото целта е засилване на общественото отрицание към Украйна и изместване на същината от военен конфликт към геополитически игри и хватки.
Какво казаха европейците?
„Няма индикации инцидентът да е бил умишлен.“ — съобщава „Ройтерс“.
„Българското министерство на отбраната посочи, че дронът вероятно е украински дрон-примамка „Мая“...“ — „Асошиейтед прес“.
Бялата тениска — изпрана
Парадоксално или не, бялата тениска на Димитър Стоянов е и военен жест. На нея има щампа с логото на държавната оръжейна компания „Кинтекс“. Лого, което после изчезва от снимките, които пресцентърът разпространява.
Геополитика, бе братче!
Руската машина е ясна: става нещо — Украйна е виновна. Това е защитен механизъм. Едно и също изявление, една теза за произход, но три различни позиции.
Украйна общо взето се позовава на България и западните сили, но де факто смисълът е другаде — това не е умишлено и Киев е готов да съдейства максимално. Все още няма потвърждение, че дронът е украински. Дронът, пробил българското небе над Кардам, не е просто играчка, която гърми. Той е показно, че освен че сме вдигнали белите тениски, сме и с много сериозни пробойни в нашата защита и инфраструктура за отбрана.
Кристиан Малчиковски