На 27 декември се навършват две години от смъртта на отец Боян Саръев. Духовникът, наричан още "Покръстителя на Родопите" си отиде от този свят навръх Стефановден през 2023 г. На същия ден преди 22 години в иракския град Кербала при атентат загина племеникът му ст. лейтенант Николай Саръев.
Името на отец Боян Саръев е добре познато в цяла България. През последните 33 години от живота си той служеше в храма „Успение Богородично“ в кв. „Гледка“ и остави дълбока следа в духовния живот на Родопите.
През началото на 90-те години на XX век основава Движението за християнство и прогрес „Св. Йоан Предтеча“, с мисия да подпомага българомохамедани, които желаят да се върнат към православната християнска вяра — общност, към която самият той принадлежи по произход.
Отец Боян Саръев е роден на 5 май 1956 г. в крумовградското село Жълти чал. Завършва средното милиционерско училище и работи като сержант в Крумовград и София, а през 1985 г. завършва школата на МВР в Симеоново. През 1990 г. е ръкоположен за дякон, а по-късно и за свещеник в Пловдивската епархия. В началото на мисионерската му дейност желаещите да приемат православната вяра са толкова много, че отец Саръев организира групови покръствания с над 100 души едновременно.
Наред с духовната си мисия, той развива и широка благотворителна дейност — от неделно училище и социална трапезария до подпомагане и кръщаване на украински бежанци. Отец Боян беше сред първите в Кърджалийско, които приютиха украински бежанци в манастирския комплекс към храма в първите дни на войната в Украйна.
В продължение на над 20 години той безвъзмездно изхранва повече от 100 социалнослаби християни и мюсюлмани в трапезарията към църквата. През пролетта на 2023 г. отец Саръев изцяло подмени иконостаса на храма, поставен още при основаването му през 1939 г., и реализира съвременни стенописни решения.
Отец Боян Саръев беше обичан и уважаван от родопчани — както християни, така и мюсюлмани, и остава в паметта им като духовник, мисионер и човек с голямо сърце.
Станислава Георгиева
БНР
Радио Кърджали